  • Mfr # BULK-RS-H60MD-53
  • Zoro # G602582390
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60MD-53
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
1 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Color
Blue
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tear Strength
18 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,100 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
15 %