  • Mfr # BULK-RS-H60MD-57
  • Zoro # G002582723
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H60MD-57
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.25 g/cc
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,100 psi
Color
Blue
Water Resistance
Good
Shape
Strip
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
18 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
15 %