  • Mfr # BULK-RS-H60MD-58
  • Zoro # G502583053
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H60MD-58
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
15 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,100 psi