  • Mfr # BULK-RS-BHS50-941
  • Zoro # G402584334
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-941
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.5 mm
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Grade
High Strength
Oil Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.100 mm
Compression Set
30 %