  • Mfr # BULK-RS-HUS60-389
  • Zoro # G202586514
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS60-389
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Overall Thickness
1.5 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
25 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Shape
Strip
Weather Resistance
Fair
Material
Buna-N
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.110 in
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Color
Black
Water Resistance
Good
Tensile Strength
2,500 psi