  • Mfr # BULK-RS-HUS70-389
  • Zoro # G402586222
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 717
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS70-389
Overall Thickness
1.5 in
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 717
Grade
Ultra Strength
Weather Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Color
Black
Shape
Strip
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Material
Buna-N
Compression Set
28 %
Tensile Strength
2,500 psi