  • Mfr # BULK-RS-HUS60-384
  • Zoro # G602586435
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-HUS60-384
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
6 in
Overall Thickness
1.5 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
Tear Strength
25 N/mm
Density
1.35 g/cc
Material
Buna-N
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
28 %
Texture
Smooth
Tensile Strength
2,500 psi