  • Mfr # BULK-RS-EFR50-10
  • Zoro # G402584884
/ea
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-EFR50-10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
1/2 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
Color
Black
Oil Resistance
Poor
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
25 %
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Tear Strength
25 N/mm
Shape
Strip
Material
EPDM
Density
1.3 g/cc
Reinforced Material
Fiberglass
Water Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Ply
2
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi