  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-15
  • Zoro # G602585230
/ea
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E40FDA-15
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
1 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Tear Strength
22 N/mm
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
800 psi
Color
Cream
Compression Set
30 %