  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-17
  • Zoro # G202585883
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40FDA-17
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Tear Strength
22 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.020 in
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Poor
Shape
Strip
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
800 psi