  • Mfr # BULK-RS-E60FR-62
  • Zoro # G702583396
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60FR-62
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
28 %
Density
1.5 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi