  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-19
  • Zoro # G902585060
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40FDA-19
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
2 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Tear Strength
22 N/mm
Water Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.008 in
Tensile Strength
800 psi
Color
Cream
Chemical Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Oil Resistance
Poor
Material
EPDM
Compression Set
30 %