  • Mfr # BULK-RS-EFR50-27
  • Zoro # G802584262
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-EFR50-27
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
10 ft
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Number of Ply
1
Texture
Smooth
Shape
Strip
Color
Black
Material
EPDM
Chemical Resistance
Good
Density
1.3 g/cc
Reinforced Material
Fiberglass
Compression Set
25 %
Tensile Strength
1,500 psi