  • Mfr # BULK-RS-NAT60-27
  • Zoro # G702582511
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-27
Overall Thickness
0.025 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standard
Density
1 g/cc
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Material
Natural Rubber
Tear Strength
22 N/mm
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
200 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
25 %
Tensile Strength
3,000 psi