  • Mfr # BULK-RS-N60FP-19
  • Zoro # G902585978
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FP-19
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
200 Degrees F
Oil Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Strip
Density
1.6 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Material
Neoprene
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Compression Set
28 %