  • Mfr # BULK-RS-NHS50-965
  • Zoro # G502584074
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-965
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
5 mm
Overall Length
36 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.500 mm
Color
Black
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Shape
Strip
Material
Neoprene
Tensile Strength
1,500 psi