  • Mfr # BULK-RS-NHS70-966
  • Zoro # G802582923
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
Grade
High Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-966
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
1 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
2 mm
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Oil Resistance
Good
Density
1.32 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi