  • Mfr # BULK-RS-NHS50-971
  • Zoro # G402584037
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-971
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
3 mm
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Material
Neoprene
Color
Black
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.400 mm
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %