  • Mfr # BULK-RS-NUS60-356
  • Zoro # G802582763
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-356
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
1.5 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
2,500 psi
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.110 in
Tear Strength
25 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Good
Shape
Strip
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Material
Neoprene
Compression Set
28 %