  • Mfr # BULK-RS-NHS50-973
  • Zoro # G302583444
/ea
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
Grade
High Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS50-973
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.5 mm
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Grade
High Strength
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Color
Black
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %