  • Mfr # BULK-RS-NHS50-979
  • Zoro # G102584337
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-979
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Thickness
5 mm
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Compression Set
30 %
Color
Black
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.500 mm
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,500 psi