  • Mfr # BULK-RS-NUS60-345
  • Zoro # G502583817
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-345
Overall Thickness
1.25 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.060 in
Compression Set
28 %
Tensile Strength
2,500 psi