  • Mfr # BULK-RS-P80-27
  • Zoro # G902583363
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-P80-27
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
4 in
Overall Thickness
1.5 mm
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Compression Set
10 %
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Density
1.25 g/cc
Tensile Strength
3,000 psi