  • Mfr # BULK-RS-S10-44
  • Zoro # G002586417
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S10-44
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Width
1/2 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Red
Adhesive Type
High-Temp
Maximum Temperature
300 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Poor
Material
Silicone
Tensile Strength
700 psi