  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-333
  • Zoro # G602584196
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-333
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Length
36 in
Overall Width
1/2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Maximum Temperature
450 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
10 %
Oil Resistance
Fair
Tear Strength
15 N/mm
Chemical Resistance
Good
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Tensile Strength
700 psi