  • Mfr # BULK-RS-S60MD-74
  • Zoro # G402583580
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
420 %
Standards
ASTM D2000 GE 608, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60MD-74
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
1/2 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
420 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Weather Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Color
Blue
Material
Silicone
Texture
Smooth
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
1,200 psi
Adhesive Type
High-Temp
Compression Set
16 %