  • Mfr # BULK-RS-S10-48
  • Zoro # G402586550
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S10-48
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Food
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Shape
Strip
Maximum Temperature
300 Degrees F
Texture
Smooth
Adhesive Type
High-Temp
Oil Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Compression Set
30 %