  • Mfr # BULK-RS-S20-14
  • Zoro # G102583057
Durometer
20A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 202, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S20-14
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
20A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Food
Tensile Strength
700 psi
Abrasion Resistance
Poor
Maximum Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Material
Silicone
Oil Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Color
Red
Compression Set
23 %