  • Mfr # BULK-RS-S10-19
  • Zoro # G502585545
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 102, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S10-19
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Food
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape
Strip
Material
Silicone
Compression Set
30 %
Tensile Strength
700 psi