  • Mfr # BULK-RS-S10-53
  • Zoro # G702586540
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S10-53
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Food
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Adhesive Type
High-Temp
Shape
Strip
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Fair
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Good
Texture
Smooth
Tensile Strength
700 psi