  • Mfr # BULK-RS-S20-51
  • Zoro # G802583739
Durometer
20A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 202, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S20-51
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
20A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Food
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
High-Temp
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Good
Compression Set
23 %
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
300 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Tensile Strength
700 psi