  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-345
  • Zoro # G902584315
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-345
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Thickness
1.5 mm
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Weather Resistance
Excellent
Color
Red
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Chemical Resistance
Good
Material
Silicone
Tear Strength
15 N/mm
Compression Set
10 %
Abrasion Resistance
Poor
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Fair
Density
1.25 g/cc
Maximum Temperature
450 Degrees F
Tensile Strength
700 psi