  • Mfr # BULK-RS-S60MD-82
  • Zoro # G202583773
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
420 %
Standards
ASTM D2000 GE 608, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60MD-82
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
420 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Maximum Temperature
400 Degrees F
Color
Blue
Tear Strength
15 N/mm
Tensile Strength
1,200 psi
Chemical Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
16 %