  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-363
  • Zoro # G202585135
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-363
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
6 in
Overall Thickness
5 mm
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Density
1.25 g/cc
Color
Red
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
10 %
Thickness Tolerance
+/-0.500 mm
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Tensile Strength
700 psi