  • Mfr # BULK-RS-S60MD-67
  • Zoro # G002583201
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
ASTM D2000 GE 608, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60MD-67
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
6 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Tensile Strength
1,200 psi
Tear Strength
15 N/mm
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Material
Silicone
Shape
Strip
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Poor
Color
Blue
Oil Resistance
Fair
Compression Set
16 %