  • Mfr # BULK-RS-V75FDA-25
  • Zoro # G802586396
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
150 %
Standards
ASTM D2000 HK 705, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-V75FDA-25
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
150 %
Standards
Grade
Food
Weather Resistance
Excellent
Color
White
Oil Resistance
Excellent
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Compression Set
15 %
Tear Strength
28 N/mm
Tensile Strength
700 psi