  • Mfr # U07891.025.0018
  • Zoro # G1504684
Key Features
Hex Drive
Thread Size
1/4"-28
Drive Size
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07891.025.0018
Thread Size
1/4"-28
Overall Length
3/16 in
Drive Size
1/8 in
Minimum Point Diameter
0.125 in
Drive Type
Hex
Decimal Equivalent
0.25 in
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Knurled Cup, System of Measurement Inch, Thread Size 1/4 In.-28, Overall Length 3/16 in, Drive Type Socket, Drive Size 1/8 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.25 in, Dimensional Standards ASME B18.3, Head Height Not Applicable, Head Width -, Maximum Head Height Not Applicable, Minimum Head Height Not Applicable, Package Quantity 100