  • Mfr # M07890.030.0010
  • Zoro # G2809381
Thread Size
M3-0.50
Drive Size
1.5 mm
Point type
Knurled Cup
Point Type
Knurled Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07890.030.0010
Thread Size
M3-0.50
Overall Length
10 mm
Drive Size
1.5 mm
Finish
Black Oxide
Meets
D916K
Thread Pitch
0.5 mm
Dimensional Standards
DIN 916
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Knurled Cup, System of Measurement Metric, Thread Size M3x0.5, Overall Length 10 mm, Drive Type Socket, Drive Size 1.5 mm, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 916, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 100