  • Mfr # M07860.050.0025
  • Zoro # G2809585
Thread Size
M5-0.80
Drive Size
2.5 mm
Point type
Flat
Point Type
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07860.050.0025
Thread Size
M5-0.80
Overall Length
25 mm
Drive Size
2.5 mm
Finish
Zinc Plated
Meets
D913
Dimensional Standards
DIN 913
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Flat, System of Measurement Metric, Thread Size M5x0.8, Overall Length 25 mm, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Alloy Steel, Finish Zinc Plated, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 913, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 100