  • Mfr # M07820.060.0012
  • Zoro # G2810440
Key Features
Torx Drive
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
3 mm
Point type
Dog
Point Type
Dog
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07820.060.0012
Thread Size
M6-1.00
Overall Length
12 mm
Drive Size
3 mm
Drive Type
Torx
Point Material
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Meets
D915
Rockwell Hardness
C45 to C53
Head Type
Headless
Thread Pitch
1 mm
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 915
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Dog, System of Measurement Metric, Thread Size M6x1, Overall Length 12 mm, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 915, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 100