  • Mfr # SHT-174-0.5X48X48
  • Zoro # G311243377
/ea
See details
Key Features
Thickness
0.5 in
Rockwell Hardness
85 HRB
Color
Silver
Material Grade
17-4
Shape
Plate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-174-0.5X48X48
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
4 ft
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Width
4 ft
Details
Rockwell Hardness
85 HRB
Color
Silver
Material Grade
17-4
Shape
Plate
Material
Stainless Steel
Brinell Hardness
160 BHN
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Yield Strength
145,000 psi
Thickness Tolerance
Standards
ASME SA693, ASTM A693
Heat Treatment
Annealed
Texture
Not Rated
Tensile Strength
160,000 psi
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatable
Heat Treatable
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Flatness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 17-4, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 4 ft Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 145,000 psi, Tensile Strength 160,000 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included