  • Mfr # SHT-2205-0.375X24X48
  • Zoro # G911243142
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.38 in
Shape
Plate
System of Measurement
Inch
Overall Length
4 ft
Width Tolerance
+/-0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-2205-0.375X24X48
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.38 in
Overall Length
4 ft
Width Tolerance
+/-0.125 in
Length Tolerance
Overall Width
24 in
Details
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Shape
Plate
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
210 BHN
Yield Strength
65,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Tensile Strength
95,000 psi
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Texture
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Thickness Tolerance
Standards
A240 UNS S32205/S31803
Color
Silver
Material Grade
2205
Material
Stainless Steel
Rockwell Hardness
95 HRB
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Flatness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 2205, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.38 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 65,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 210 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included