  • Mfr # SHT-2205-1X24X48
  • Zoro # G311243209
Thickness
1 in
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Yield Strength
65,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-2205-1X24X48
Thickness
1 in
Overall Width
24 in
Overall Length
4 ft
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Yield Strength
65,000 psi
Tensile Strength
95,000 psi
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 2205, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 65,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 210 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included