  • Mfr # SHT-2205-1.5X6X6
  • Zoro # G311243247
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1.5 in
Yield Strength
65,000 psi
Overall Length
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-2205-1.5X6X6
Thickness
1.5 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Yield Strength
65,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Tensile Strength
95,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 6 in - L
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 2205, Plate, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 65,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 210 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included