  • Mfr # SHT-304-0.141X8X12
  • Zoro # G011243523
/ea
Key Features
Gauge
10 ga
Thickness
0.135 in
Tensile Strength
70,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-304-0.141X8X12
Thickness
0.135 in
Overall Width
8 in
Overall Length
12 in
Details
Gauge
10 ga
Tensile Strength
70,000 psi
Material Grade
304
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Yield Strength
25,000 psi
Item
Stainless Steel Sheet, 12 in - L
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304, Sheet, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 8 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.135 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included