  • Mfr # SHT-304-0.141X36X36
  • Zoro # G111243560
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gauge
10 ga
Thickness
0.135 in
Overall Width
36 in
Brinell Hardness
200 BHN
Material Grade
304
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-304-0.141X36X36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.135 in
Overall Width
36 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Length
36 in
Details
Gauge
10 ga
Brinell Hardness
200 BHN
Material Grade
304
Rockwell Hardness
90 HRB
Shape
Sheet
Heat Treatment
Annealed
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Sheet, 36 in - L
Texture
Not Rated
Color
Silver
Standards
ASME SA240, ASME SA480, ASTM A240, ASTM A480
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Fabrication
Cold Rolled
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304, Sheet, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.135 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included