  • Mfr # SHT-304-0.25X36X48
  • Zoro # G711243236
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.25 in
Fabrication
Hot Rolled
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
4 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-304-0.25X36X48
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
4 ft
Length Tolerance
Overall Width
36 in
Details
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
70,000 psi
Shape
Plate
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Material Grade
304
Yield Strength
25,000 psi
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 304, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included