  • Mfr # SHT-304-1.25X12X48
  • Zoro # G811242986
/ea
See details
Key Features
Thickness
1.25 in
Yield Strength
25,000 psi
Material
Stainless Steel
Fabrication
Hot Rolled
Overall Length
4 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-304-1.25X12X48
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.25 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
12 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Details
Yield Strength
25,000 psi
Material
Stainless Steel
Fabrication
Hot Rolled
Color
Silver
Standards
ASME SA240, ASME SA480, ASTM A240, ASTM A480
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Texture
Not Rated
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Rockwell Hardness
90 HRB
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
200 BHN
Tensile Strength
70,000 psi
Shape
Plate
Material Grade
304
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 304, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included