  • Mfr # SHT-316-0.141X12X12
  • Zoro # G211243439
/ea
Key Features
Gauge
10 ga
Thickness
0.135 in
Overall Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-316-0.141X12X12
Thickness
0.135 in
Overall Width
12 in
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Width Tolerance
Details
Gauge
10 ga
Shape
Sheet
Item
Stainless Steel Sheet, 12 in - L
Yield Strength
25,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Material Grade
316
Tensile Strength
70,000 psi
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 316, Sheet, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.135 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included