  • Mfr # SHT-316-1.25X6X12
  • Zoro # G511243221
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1.25 in
Overall Width
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-316-1.25X6X12
Thickness
1.25 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Item
Stainless Steel Flat Bar
Shape
Flat
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Not Rated
Straightness Tolerance
Description
Stainless Steel Flat Bar, Stainless Steel, 316, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included